יום חמישי, 7 באוגוסט 2014

קבוצת מדיטציה שבועית חדשה - בתל אביב

סנגהה בשלישי בערב בקמפוס ברושים


ב 2 בספטמבר 2014 תתחיל קבוצת מדיטציה שבועית (סנגהה) בהנחייתי בקמפוס ברושים, ליד אוניברסיטת תל אביב. 


זמן המפגש: ימי שלישי מ 19:30 עד 21:30


מהי קבוצת מדיטציה שבועית?


הרעיון המרכזי הוא מסגרת לתחזוק האימון במדיטצייה ולהעמקתו. דרך התרגול הבודהיסטית נשענת על שלושה בסיסים, הנקראים גם "שלושת האוצרות": הבודהה, הדהרמה והסנגהה. את הבודהה ניתן להבין כאותו מורה היסטורי שלימד בהודו לפני כאלפיים וחמש מאות שנה, או כפוטנציאל הבודהה הקיים בכל אחד מאיתנו. הדהרמה היא חכמת הדרך המובילה, על ידי התרגול שלה, להפחתת הסבל. את המונח סנגהה ניתן לפרש כקהילת הנזירים או המורים, אבל במובן העממי יותר זו גם קהילת המתרגלים איתה אנו חולקים את הדרך. 
כל אחד מאיתנו, שניסה לשמור על מסגרת אימון קבועה בבית, גילה כמה גדול האתגר ללא תמיכה של שותפים לדרך. לכן המפגש השבועי נועד לאפשר לנו לתרגל יחד, לשאול שאלות, לשתף בחוויות שלנו, וככל שהזמן יאפשר, גם ללמוד יחד ולהעמיק את ההכרות שלנו עם הדרך. 


למי מיועדת קבוצת המדיטציה?


לכל מי שלמד (או לומד כעת) בקורס מבוא מסודר למדיטציה או אימון במסגרת הדרך הבודהיסטית. שימו לב: קבוצת המדיטציה השבועית אינה מהווה תחליף לקורס מבוא, ואינה מעניקה את היסודות ההכרחיים. 
במקרה בו למדתם במסגרת אחרת (לא בקורסים שאני מלמד או מכיר מקרוב), כדאי שנוודא יחד שהרקע שיש לכם מתאים למה שאנחנו מתרגלים ולומדים בקבוצה השבועית. 


מה נדרש?

מחויבות - המסגרת של קבוצת מדיטציה שבועית מקבלת את מקומה וחוסנה מתוך המחויבות של המשתתפים בה. זו אינה מסגרת פתוחה בה מגיעים מדי פעם כאשר חשים את הצורך (יש מסגרות כאלו, ויש להן ערך רב - אך שונה). זו מסגרת בה אנו מתחייבים לעשות כל מאמץ להגיע, גם כשקשה, ובמיוחד כשלא בא לנו. 
פתיחות - הרעיון של קבוצת המדיטציה הוא קודם כל ללמוד אחד מהשני. זה איננו קורס בו המורה מלמד והתלמידים רושמים. לכן מרכיב השיתוף הוא מרכזי, ולעתים קרובות יתפוס את מרבית או אף כל זמן הפגישה (חוץ מהתרגול עצמו). 


יציאה לריטריטים

חלק בלתי נפרד מההשתתפות בקבוצת תרגול שבועית היא יציאה משותפת לריטריטים במהלך השנה. ריטריט משמעו זמן של תרגול מרוכז הרחק מענייני היום השוטפים. 
במהלך שנת לימודים הקרובה (מספטמבר 2014 עד ספטמבר 2015) יתקיימו ארבעה ריטריטים:
12-13 בספטמבר בנווה שלום (ליד צמת לטרון) - (שישי שבת ללא לינה )
22-24 בינואר 2015 בקיבוץ יחיעם (ליד נהריה) - חמישי ערב - מוצ"ש
30.4 - 2.5 ביחיעם - חמישי ערב - מוצ"ש
24 - 27 ביוני ביחיעם - רביעי ערב עד מוצ"ש
הצטרפות לסנגהה מותנית ביציאה לשניים לפחות מתוך ארבעת הריטריטים האלו. בטופס ההרשמה תתבקשו לסמן לפחות שני מועדים בהם תרצו לצאת עם הקבוצה לריטריט. אין שום בעיה לשנות מאוחר יותר, אם ישתבשו התכניות, ולצאת לריטריט אחר במקום, כל עוד זה נעשה בזמן שמאפשר לנו התארגנות נכונה. 


מהי מסגרת הזמן של הקבוצה?

כאמור, קבוצת מדיטציה שבועית איננה קורס, והיא נמשכת מרגע בריאתה ועד התפוררותה מסיבה זו או אחרת. אם יווצרו התנאים המתאימים היא יכולה להמשיך שנים רבות. הפעילות היא לאורך כל השנה, למעט ימי חג, ולמעט התקופה בה אני לא בארץ, בדרך כלל כמה שבועות בקיץ. 


מבנה המפגשים:

מבנה המפגש גמיש מאד, ועשוי בהחלט להשתנות ממפגש למפגש על פי הנסיבות. באופן כללי החלוקה תהיה משהו כמו:
15 דקות הקדמה
45 דקות מדיטציה (עם הנחיה קלה)
30 דקות שיתוף
30 דקות לימוד


מה נלמד בשנה הראשונה?

נתחיל עם לימוד תיאורטי ומעשי של שתי שיטות המדיטציה הבסיסיות: שמטהה (ריכוז) וויפסנה (התבוננות). נלמד את המושגים הבסיסיים העוזרים לנו להבין מהו תרגול המדיטציה, ואת רשימות המכשולים - האתגרים שאנו פוגשים לאורך התרגול. משם נמשיך ללימוד חוויתי ומעמיק של ארבע התצפיות (המוכרות כ"ארבע אמיתות הנאצלים") ונקדיש זמן רב ללימוד התצפית הרביעית: הדרך כפולת השמונה.

תשלום: 

על פי כלכלת הלב - כל אחד משאיר בסוף השיעור כמיטב רצונו ויכולתו.
שימו לב - העובדה שאין מחיר נקוב מראש למפגשים אין משמעותה שהם מוצעים ללא ציפייה לתמורה. הלוואי שהיתה לי אפשרות כלכלית לעשות זאת! המשמעות היא שאינני מוכן לשאת מצב בו מישהו לא יכול לתרגל בדרך הדהרמה בשל שיקולים כלכליים. מכיוון שאינני מכיר את המצב הכלכלי של כל אחד מכם, ואין לי רצון להפוך לבורר ופוסק בעניין, אני משאיר לכם להחליט מה מתאפשר לכם כרגע להשאיר. באופן זה אנו מצרפים גם את שאלת התשלום לחלק משדה ההתבוננות שלנו, ולהזדמנות לתרגל נדיבות ופתיחות מצד כולנו. 

איך מצטרפים?

אם ברצונכם להצטרף למפגשים אנא כיתבו אלי מייל בעניין (כתובתי bamichay@hotmail.com). 
לאחר שקיבלתם ממני תשובה תוזמנו לפגישה או שתיים להתרשמות, כדי שתוכלו להחליט האם זו אכן המסגרת המתאימה לכם ואתם רוצים להתחייב לה. 
במידה ותחליטו להמשיך איתנו אבקש שתמלאו טופס הרשמה שיישלח אליכם במייל.


תגובה 1:

  1. רחובותי מעוניין להצתרף שלחתי פרטים לימייל

    השבמחק